Tarihçe

Arşiv

Odamızın kuruluş tarihçesi:

Odamız ilk yıllarda Aşçılar ve pişiriciler Derneği olarak kurulmuştu. Yusuf İncegüzel ve arkadaşları tarafından idare edilir dernek 1964 yılında çıkarılan 507 sayılı yasaya intibak sureti ile İstanbul İçkili İçkisiz Lokanta Kebapçı Köfteci ve ayakta içki satanlar Derneği olarak kurulmuştur. Şükrü Türker Başkanlığında örgütlenerek devam eden odamız 28 Şubat 1968 Olağan genel kuruluna kadar devam etmiştir.

28 Şubat 1968 Tarihin de yapılan genel kurulda bizim gurubun seçimi kazanması sonrası Avni Özyer Başkan lığın da bir yıl yani 1969 şubatına kadar bir yıl devam eden Avni Özyer Başkanlığı sona erdi ve Şubat 1969 tarihinde yapılan genel kurulda Sami Elver Başkanlığa getirildi.1970 Şubatında yapılan genel kurulda da Cahit Ateş Başkanlığında çalışmalarına devam eden OdaYönetimi bir yıl geçmeden görülen lüzum üzerine yapılan bir değişiklik sonucu Başkanlığa Basri Sever getirildi 2010 yılına kadar başkanlığa devam etti. 2010 seçimlerinde Başkanlığa aday olan Sayit Karabağlı Başkanlığa seçilerek bu görevine devam etmektedir.

Bundan önce Odanızın yeri ve binanıza kavuşma:

1968 de Oda yönetimine geldiğinizde maddi yokluklar içinde Cağaloğlun' da bir oda içinde faaliyetimizi sürdürürken kiranın ağır olması bizi daha ucuz kiraya çıkmaya zorladı ve Beyoğlu'nda vakfa ait bir yere taşındık ve kısa bir zaman sonra 1971 sonlarında şimdiki tapusu Odaya ait olan yere kavuştu. 2010 Yılında Anadolu Yakası Kadıköy Şubesi açılarak Anadolu yakasındaki üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.Üye Girişi